1959 SENESİNDE LOUIS-FERDINAND CELINE İLE BİR SÖYLEŞİ

Hayatınızın en büyük sevinci neydi?
-        Ah, aman Tanrım… Söyleyecek öyle çok şeyim yok… Bir sürü sevicim var, ayrıcalıklı değilim pek. Burada itiraf etmeliyim ki; ben asıl mutluluğu ölünce yaşayacağım. Mümkün olan en acısız şekilde, özellikle de bakıma muhtaç olmadan ölmek istiyorum. Acı çekmek istemiyorum.

Tanrıya inanıyor musun?
-        Hayır, hiç hem de. Hayır, hayır, inanmıyorum, hayır, hayır, hayır, Tanrıya dair hiçbir şeye inanmıyorum. Ben pozitivistim. Tanrıya inanmaktan daha iyi ne isteyebilirim; kesinlikle bir mistiğim ben. Ama iyi Tanrı ha? Eh işte… Tanrı beni ilgilendiren şeyleri pek ilgilendirmiyor gibi görünüyor. Kesinlikle hayır, hayır. Fakat ben bir mistiğim. Buna eminim, evet…
Hayatınızda çok büyük bir sevinç duymadığınızı söylemeye getirdiniz. Peki büyük acılarınız oldu mu?
-        Ah! Çok uzun zaman görevlerde bulundum! O zamanlarda zengin ve bolluk içindeydim. Gerçekten her şeye el attım, gerçekten, şu gerçeklerden daha iyi yaşadım. Üzerinde ısrar etmek istemiyorum, fakat aslında bütün renkleri gördüm!

Aşka inanır mısın?
-        Hayatı çok eğlenceli bir şey olarak kabul edersek, o halde, o halde, bu aşktandır! Ve onun bütün bayağılığı… Ama örneğin, ben… cemiyete açık olanı sevmiyorum, hayır, bayağı olanı sevmiyorum. Demek istediğim, zindan öne çıkıyor. Çünkü insan acı çekiyor. Bu, beşerin ahvâli.
Tercüme: Tugay KABAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s