Şimdi Edebiyatı Ne Yapacağız?

Aslında bu yazıdan evvel, kardeşim Salih Tokgözoğlu’na yarım yamalak bir şekilde verdiğim söz üzerine, değerli dostlarımdan Ahmet Melih Karauğuz’un Olağan Hikâye isimli dergideki ‘Hikâyesini Yitiren Hikâye’ isimli makalesi üzerine bir şeyler söylemem -üstelik bunları da tivit atarak yapmam- gerekiyordu. Fakat genel olarak ‘hikâye’ üzerine düşünürken ve düşüncelerimi olabildiğince keskin olmamaları için yontup, eritirken, bir şeyler -ah, ah nedir o şeyler- beni daha da üst -belki de daha da alt- bir pencereye bakmaya zorladı. Pencere diyorum zira içeride ne olup bittiğini biraz kurcalamam gerekti ve sonuç olarak elimde kalanlar, gördüklerimin yanında pek de dillendirilemeyecek şeylerdi. Yine de deniyorum işte.

Sanırım 2000lerin en çok dikkat çeken oyunlarından biri olan ve belki de -on sene öncesine kadar ki gücü biraz zayıflamış olsa da- hâlâ çok sıkı bir takipçi/oyuncu kitlesi olduğunu zannettiğim Knight Online isimli bir şey ile başlayarak ve birkaç benzerlik bağlantısı kurarak, edebiyata varacağım.

İlk olarak, kendimi çok yormadan eriştiğim şu ayrıntılarla giriş yapıyormuş gibi yapayım:

Knight Online, çok oyunculu, devasa bir çevrimiçi rol yapma (MMORPG) oyunudur.

Hemen burada, (MMORPG) şeklindeki şu ibareyi merak ediyor ve onu da ayrıntılıyorum. Devasa çok oyunculu, çevrimiçi rol yapma oyunu veya sıkça kullanılan orijinal adının kısaltmasıyla MMORPG (İngilizce: Massively multiplayer online role-playing game), çok sayıda oyuncunun bilgisayarlarından veya oyun konsollarından internete bağlanarak birlikte oynadığı, oyun esnasında çeşitli karakterlere büründüğü devasa video oyunu türü.

İşte sanırım aradığım noktalara yaklaşmaktayım. Devam edelim. MMORPG’lerde oyuncuların seçtikleri yahut oluşturdukları karakterler tamamen fantezi ürünüdür ve oyuncuların oyundaki ırkları ve diğer kimlik bilgileri bazı istisnalar dışında gerçeği yansıtmaz. Karakterin kontrolü tamamen oyuncuya aittir. MMORPG’de oyuncular oyuna giriş yaptıktan sonra genellikle belirli gruplara veya kabilelere üye olarak, oyunun hayalî evrenini keşfetmeye başlarlar.

Her şey gayet yerli yerinde. Şimdi sırada Tarihî Gelişim Süreci var fakat orası pek mühim değil. Yani zaten olan olmuş. Biraz ayrıntılarına göz dikelim. Mesela başlık olarak şöyle bir şey var. Yaratık Sistemi. Burası bayağı dikkatimi çekiyor. (Characters / Player Controlled Units) Oyun içerisinde, gerçek oyuncuların kontrolünde olan yaratıklardır. Bunlara genel olarak character (Karakter) veya kısaltılarak char (Türkçeye geçen kısaltması ise: çar) denir.

Evet, Edebiyatımızdaki Çarlar isimli uzun ve önemli makalemi, bu yazımın içerisinden bir şekilde çıkarabilirim. Sanırım buraya kadar yazıyı okumuş olanlar, nasıl bir yere doğru yürüdüğümü az biraz kavramışlardır. Fakat benzerlik kısmına geçmeden, biraz daha ayrıntılamaya devam etmek istiyorum. Şuna bakalım. (Non Person Creature) Oyun sistemi tarafından kontrol edilen, farklı seviyelerde olan oyun içi yaratıkların genel adıdır. Ve şuna. (Seçkin yaratık) Normal NPClerden farklı olarak daha kuvvetli hasar verebilen, özel güçleri olabilen, yaşam enerjisi daha yüksek NPClerdir. Ve şuna da. (Nadir yaratık) Elitlerden farklı olarak nadir güzel eşyalar veya daha fazla altın yahut eşsiz özellikte taşlar/tılsımlar veyahut oyun içi farklı amaçla kullanılan coin/charm vb. veren nadir yaratıklardır. Çoğunlukla yenmesi zordur. Yaşam enerjileri yüksektir – kolay ölmezler. Oldukça gelişmiş bir saldırı, savunma ve bazı durumlarda kendi kendilerini iyileştirme özellikleri vardır yani sizi öldürebilirler. Az kaldı. Şuna da bir bakalım. Pets:Genellikle Hunter (avcı) sınıfına verilen oyun içi hayvanlardır. Her hayvanın belli özelliği vardır ve avcı hangi özelliğe ihtiyaç duyuyorsa o hayvanını çağırabilir. Örneğin düşmanı kendinden uzak tutması gerekiyorsa tank özellikte bir hayvan kullanabilir. Veya daha fazla hasar vermek istiyorsa dps (damage per second) özelliği kuvvetli bir hayvan kullanabilir.

Gerçi Knight Online üzerinden biraz ayrıldık gibi oldu, kabul ediyorum. Zira aslında oradaki ‘skill’ler üzerinden de bazı noktaları aydınlatabilirdim. Fakat yazı uzuyor. Hatta çok haklısınız. Bitişe ışınlansak iyi olabilir. Zira idrak-i meâli bu kadar geniş akılcıklara…

Twitter -genel olarak sosyal medya- aslında bir ÇAR oluşturma ve geliştirme yeridir. Yani evet, Twitter -genel olarak sosyal medya- büyük bir MMORPG’dir aslında. Yalnızca bu tür oyunların genelinde olduğu gibi bazı noktalar, diğerlerine nazaran farklılık göstermektedir. Mesela beğeni butonu. Hiç kimse bu butonun çarı üzerindeki gelişimi etkilemediğini iddia edemez. Yahut takipçi sayısı ve hatta bazı ince hesaplara göre takip edilen sayısı. Bu rakamlar tamamiyle çarın, diğer çarlara karşı oyun içerisindeki hareket alanını oldukça yüksek oranda belirlemektedir. Oyun durmadan devam etmekte ve yalnızca oynama biçimleri farklılık göstermektedir. Bazı oyunlarda rengarenk bir hava varken, bazılarında yalnızca sembolleri/harfleri görürüz. Ve nasıl ki bir imleç yolu ile bazı oyunlarda karakterler oralardan şuralara hareket ettirilebiliyorsa, bazı oyunlarda da semboller/harfler ile karakterler bir seyr-ü sefere çıkarılabiliyor.

Şimdi sizden küçük bir ricam var saygılı okur. Hemen, yukarıdaki paragrafın üzerindeki iktibaslar ile şenlendirmeye çalıştığım paragraflardaki meseleleri, en basit olarak Twitter yahut Instagram üzerinden okuyabilir misiniz? Anladıklarınız, Twitter yahut Instagram’da gördükleriniz neticesinde içinize yerleşmiş olanlardan farklı olmayacak.

Hızlıca edebiyata gelelim.

Böylesi bir hayat içerisinde bizler, hikâyelerimizi nasıl bir biçime büründürdük? Çarlarımızla savunduğumuz yazılarımız ve şiirlerimiz var ortada. Bundan geri durmak artık neredeyse imkânsız. İşte ben dahî böylesi bir yazımı, ilk olarak sizlere bahsini ettiğim şekilde sunacağım. Dertlenip, hüzünlenme vakti değil gayrı.

Şimdi düşünmemiz gereken şu.

Bu kadar şey içerisinde, edebiyatı ne yapacağız?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s